מדריך לאישור פרוייקט פינוי בינוי

פרויקטים מסוג "פינוי בינוי" משמשים למספר מטרות. ישנם פרויקטים המיועדים לסייע לפתרון מצוקת הדיור באמצעות בנייה בנוסף, ולא במקום הבניינים הקיימים, ורק לאחר שלכל דייר יש פתרון דיור חלופי – הריסת הקיים ובנייתו מחדש. ישנן תכניות שנועדו לשפר את חזות פני העיר, בהן, בנוסף לבנייה במקום המבנים הישנים, נסללים גם פארקים ונשתלות ריאות ירוקות. אם ברצונכם לקדם פינוי בינוי, תצטרכו לדעת כיצד אתם רוצים לראות את השכונה לאחר סיום הפרויקט, ומה יהיו היעדים שלו. 

קביעת היעד – בהתאם למצב בשכונה

בשכונה בה הכל בנוי בצפיפות וחסרות ריאות ירוקות – כדאי ללכת על פרויקט חכשורי - פינוי בינוי לשיפור חזות פני העיר. בשכונות בהן מתגוררים מחוסרי דיור עם הוריהם פרויקט "בינוי פינוי בינוי" המבוססת על בנייה חדשה בטרם הפינוי וההריסה של הקיימת הוא שנדרש. במצב זה, ההורים מקבלים בית חדש בחינם, במקום הקיים, והילדים יוכלו לקנות דירות חדשות שייבנו במגרש בו הם התגוררו בעבר במחיר הוגן עקב הגדלת ההיצע.

שלב ראשון – כנסו אסיפת דיירים

באסיפת הדיירים אנו ממליצים להציג את יעדי הפרויקט ולהאזין לדעותיהם של המשתתפים. כך, תוכלו לדעת מי הם התומכים שלכם ומי הם המתנגדים שלכם ולכמת אותם במספרים/באחוזים. 

שלב שני – שכרו עורך דין מומחה לפרויקט הפינוי בינוי הרצוי לכם

עורך הדין יספק לכם טיפול בהתנגדויות ואת קידום הפרויקט בעירייה/במועצה האזורית/בוועדת התכנון. סעיפי ההתנגדויות לפרויקט על פי חוק שונים מאלו של תמ"א 38, ולכן עורך דינכם חייב להתמחות ספציפית בפינוי בינוי, על מנת שהוא יוכל לדעת מהם היעדים הדרושים. בחלק מהפרויקטים של פינוי בינוי אסור שיהיו בכלל מתנגדים, אבל יש לו צעדים משפטיים בהם הוא יוכל לנקוט, כמו למשל מכתבי התרעה לפני תביעה אזרחית על מניעת יישום פרויקט לשיפור המצב באזור. 

שלב שלישי – התעדכנו במצבו של הפרויקט בעירייה או במועצה האזורית או בוועדת התכנון

פקיד הרשות המדוברת חייב למסור לכם מידע בזמן אמת על מעמדו המשפטי של הפרויקט: הישגים שהשיג עורך דינכם, מול הישגים שהשיגו המתנגדים, ועל פי כך – מידע מפורט היכן עומד הפרויקט, ואלו חסמים צריך להסיר על מנת להתחיל ביישומו הלכה למעשה.

 

דובדבן יועצים, כתובתנו: הסיבים 24, פתח תקווה

ייעוץ משכנתאות     יועצי משכנתא     מאמרים