מו"מ מול הבנק 

מו"מ מול הבנק הוא דבר חשוב מאוד אם אנחנו רוצים לתרגל התנהגות צרכנית נבונה ולהצליח לחסוך בכסף. כאשר אנחנו מגיעים לסופרמרקט או למכולת לרוב אין לנו את היכולת להתמקח על מחיר החלב או לבצע מו"מ על המחיר הכולל של עגלת הקניות שלנו. עם זאת, כאשר אנחנו מתחברים לאינטרנט, ללוויין, לכבלים, לאחת מחברות הסלולר, וגם כאשר אנחנו מפקידים את ניהול תיק ההשקעות שלנו בידי הבנק או לוקחים משכנתא מהבנק, דווקא אז במקרים כאלו כצרכנים יש לנו יותר כוח ואנחנו בהחלט יכולים לבצע משא ומתן מול גופים אלו.

לכן, משא ומתן מול הבנק הוא תרגול של התנהגות צרכנית נכונה ודאגה לשמירה על האינטרסים שלנו אל מול האינטרסים של הבנק. כאשר אנחנו לוקחים משכנתא למעשה אנחנו עושים עסקה ארוכת שנים שיכולה להשפיע מבחינה כלכלית בצורה ניכרת על מרבית חיינו. משום שהיקף העסקה ואורכה משמעותיים כל כך כדאי לא להתייחס ללקיחת משכנתא כלאחר יד וכן לבצע משא ומתן נכון, שקול ומחושב אל מול הבנק. ביצוע משא ומתן, יחד עם חשיבה מעמיקה על מסלול המשכנתא המתאים לנו ביותר, יוכלו לעזור לנו להתנהל מבחינה כלכלית באופן נכון יותר לא רק בטווח הקרוב אלא גם לאורך שנים רבות, בטווח הרחוק יותר.

  

אם כן, החשיבות של משא ומתן מול הבנק בעת לקיחת משכנתא היא ברורה. אך כיצד אפשר לבצע משא ומתן יעיל ונכון מול הבנק? אחד הדברים שצריך לזכור היא כי משכנתא יכולה להשתנות מאוד מבנק לבנק ולכן משכנתא או מסלול משכנתא מסוים הקיים בבנק אחד הוא לאו דווקא המסלול המתאים והנכון ביותר עבורכם. לכן, עוד לפני תחילת ביצוע מו"מ עם הבנק כדאי לברר אודות המסלולים השונים הקיימים בבנקים השונים. בהחלט ניתן גם לקחת משכנתא בבנק אחר מהבנק שמנהל את תיק ההשקעות שלכם או בבנק בו מנהלים את חשבון העובר ושב.

כאשר מבצעים סקר שוק כדאי להתייחס גם לחחלק מחברות הביטוח שפועלות בשוק המשכנתאות. לאחר ביצוע סקר שוק אפשר להתחיל לבצע משא ומתן על המסלול הרלוונטי ביותר עבורכם. לרוב ניתן לנהל מו"מ גם על עמלת הבנק, עבור פתיחת חשבון או פתיחת תיק משכנתא וגם על גובה הריבית של המשכנתא. צריך לקחת בחשבון את העובדה כי המשא והמתן מוגבל מבחינת ההיקף שלו ומבחינת ההנחה או גובה הריבית שהבנק מסוגל להעניק ללקוחותיו, אך אין זה אומר כי צריך לוותר בשום צורה על המשא ומתן, אלא רק להיות מודעים למגבלות המיקוח ולאינטרסים ולרווחים של הבנק. מומלץ מאוד להיעזר בשירותי 
ייעוץ משכנתאות על מנת לקבל חוות דעת מקצועית בעניין.

 

כאשר מבצעים משא ומתן עם הבנק או עם חברת הביטוח כדאי לבדוק באילו מקרים תוכלו לקבל הנחה נוספת או ריבית משתלמת יותר על המשכנתא. למשל, לעתים הבנקים מציעים עסקה משתלמת יותר לפותחי חשבון עובר ושב אשר גם רוצים לקחת משכנתא או מציעים עסקה טובה יותר למי שמעביר את תיק ההשקעות שלו לניהולו של הבנק, דבר שגם הוא יכול לשפר את תנאי מסלול המשכנתא או את גובה הריביות אשר מציע הבנק.
 

דובדבן יועצים, כתובתנו: הסיבים 24, פתח תקווה

ייעוץ משכנתאות     יועצי משכנתא     מאמרים