קבוצות רכישה ומשכנתאות 

קבוצות רכישה ומשכנתאות מטרתן לעזור לכם להשיג את הדירה הנכספת. מרבית האנשים אינם יכולים להרשות לעצמם לשלם בבת אחת מאות אלפי שקלים או במקרים מסוימים מיליוני שקלים עבור דירה או עבור בית. לכן, הם צריכים למצוא סידור כלכלי אחר שיאפשר להם לקנות נכס. 

קבוצות רכישה ומשכנתאות הם בדיוק אותם הדברים שעוזרים להפוך את חלום הדירה הישראלי לזמין ולמציאותי. המשמעות של משכנתא היא למעשה הלוואה לטווח ארוך של כעשרים או כעשרים וחמש שנים, לרוב בריבית נמוכה, שמאפשר לאנשים לשלם במשך חלק ניכר מחייהם עבור דירה. קבוצת רכישה היא דרך נוספת שעוזרת להגיע לדירה הנכספת במחיר זול יותר מהמחיר המקורי שלה. חשוב להבין כי יש הבדלים אדירים בין קבוצות רכישה לבין משכנתאות אך אם אתם מעוניינים לקנות דירה או בית, בהחלט כדאי להכיר לעומק את כל הדרכים שיהפכו את החלום שלכם לאפשרי.

מהי קבוצת רכישה וכיצד היא יכולה לעזור לכם להשיג דירה? זוהי למעשה קבוצה של אנשים אשר מתאגדת יחד שלכולם יש את אותה המטרה לנגד עיניהם, קניית דירות או בניית בנין יחד עם קבלן. לרוב, על מנת להשיג מימון לפרוייקט כזה כל אחד מחברי הקבוצה צריך לקחת משכנתא, מאותו הבנק, על מנת להשיג מימון לפרויקט. אם לא מצליחים להשיג מימון לפרויקט מהבנק חשוב מאוד לברר מדוע הבנק מסרב להעניק מימון או הלוואה. כמו כן, חשוב לשים לב שכל החברים של קבוצת הרכישה לוקחים משכנתא או מעניקים מימון שווה לפרויקט.

  

כאשר מדובר בקבוצת רכישה הפרוצדורה ללקיחת משכנתא מהבנק היא מעט שונה במקרה בו לוקחים משכנתא פרטית מהבנק. למשל, במקרה של קבוצת רכישה צריך להציג בפני הבנק אישורים אודות הפרויקט ותכנית מפורטת של הפרויקט.

כך הבנק יכול להעריך את הסיכון של פרויקט כזה, כמו גם את פוטנציאל הרווח של פרויקט כזה ולהתנהל בהתאם. בין היתר מנהלי הקבוצה צריכים להציג בפני הבנק נתונים אודות עלות הקרקע, עלות הבניה, לוחות זמנים להשלמת הפרויקט ועוד.

חשוב להבין כי בנוסף לבדיקה מעמיקה של הפרויקט כולו הבנק בודק באופן אישי כל לוקח משכנתא של כל אחד מחברי הקבוצה. הבנק אחרי הכל צריך להבטיח את ההשקעה שלו גם במקרים בהם הפרויקט לא מצליח. לכן, אם אחד מחברי הקבוצה לא יוכל כנראה להחזיר את ההלוואה לבנק בהחלט יכול להיות כי הבנק יסרב להעניק לו משכנתא או יעניק לו משכנתא בתנאים פחות נוחים מאשר לשאר חברי הקבוצה.

 

היכן נמצא הרווח, אם כן, אם כל אחד מחברי הקבוצה צריך לקחת משכנתא? לאחר הגשת דו"ח מפורט לבנק אודות העלויות שמאי מקצועי מחשב כמה עולה דירה בפרויקט ומשווה את העלות למחיר של דירה שלא בפרויקט. כך ניתן לראות האם קבוצת הרכישה משתלמת או לא והאם חברי הקבוצה יכולים להנות מדירה במחירים נמוכים יותר לעומת מחירי השוק. כך גם הבנק יכול לבדוק כמה כלכלי ורווחי הוא הפרויקט.
 

דובדבן יועצים, כתובתנו: הסיבים 24, פתח תקווה

ייעוץ משכנתאות     יועצי משכנתא     מאמרים