מסלולי משכנתא

 
מסלולי משכנתא רבים ומגוונים מוצעים כיום ללווים כספים לקניית דירתם וגם למי שיש כבר דירה בבעלותו. מסלולי המשכנתא מותאמים ללווים במצבים שונים, ועל כן נהיה זקוקים לפירוט אודות המסלולים, וההטבות שהם מעניקים לכם כלווים. על מנת לדעת מהי משכנתא אופטימלית עבורכם נבחן שלושה סוגים של מסלולים: משכנתא בריבית קבועה, משכנתא בריבית משתנה ומשכנתא הפוכה.
 

משכנתא בריבית קבועה

משכנתא בריבית קבועה היא משכנתא אשר גובה הריבית סוכם מראש מול פקיד הבנק למשכנתאות. במספרים, גובה הריבית לא יהיה זהה בפועל שכן המשכנתא יכולה להיות צמודת מדד או לא צמודת מדד. במידה ומדובר במשכנתא צמודה, פירוש הדבר שמדד יוקר המחיה הוא שמשפיע על גובה הריבית ואז 5% של היום יהיו 7% של עוד 5 שנים, לדוגמה, כמובן בהינתן רגעי מסחר שגרתיים, ללא אירועים הגורמים להורדת הריבית. במידה והמשכנתא לא צמודת מדד היא תתבסס על מדדים אחרים כמו מדד הפריים, ועל כן, המשכנתא אמנם תשאף להיות קבועה בערך הריבית שלה אולם בפועל הוא יעלה בהסתברות גבוהה למדי.
 

משכנתא בריבית משתנה

השינוי בריבית הוא מידע שנמסר לכם מראש על ידי פקידי הבנק. למשל – "עלייה של 1.81% כל 3 שנים". פירוש הדבר שאם התחלתם לשלם 5% ריבית בעוד 3 שנים, וזאת ללא קשר לעליית המדד, הבנק יעלה באופן יזום את הריבית. הבנק משתמש באמצעי זה אם הלקוח מתעקש מאד שלא תהיה תקופת החזר ארוכה, והבנק, שרואה שהוא לא הצליח להוציא ריבית גבוהה מהלקוח בשל כך (משום ששיטת לוח סילוקין שפיצר מבוססת על חשיפה לריבית בהתאם להארכת תקופת התשלומים) משתמש ברגולציית ריבית משתנה כדי להרוויח תמורה נוספת המתבטאת בריבית.
 

משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה הנה משכנתא חוץ בנקאית אשר דואגת לגיל הזהב ובני 60+ לאיכות חיים גבוהה בהתאם לרמת החיים המשתקפת מהדירה שלהם. לדוגמה: אדם מסוים השקיע את כל כספו בדירה ומאז גמר התשלומים לא הצליח לעלות עסקית וחי חיי דלות על אף שלרשותו בית בישראל. הוא יכול לקחת משכנתא הפוכה אשר באמצעותה ניתן לממן ילדים, נכדים, ופעילויות פנאי. חברת המשכנתאות החוץ בנקאית משלמת לו כסף בשל כך שהוא בעל דירה: פשוטו כמשמעו! ניתן לקבל את הכסף באליטרציה אחת או כקצבה חודשית. החזר התשלום אינו נמדד בזמן, ואינו מכיל ריבית. הוא מתבצע לאחר מות הלווה או עזיבתו את הבית.

דובדבן יועצים, כתובתנו: הסיבים 24, פתח תקווה

ייעוץ משכנתאות     יועצי משכנתא     מאמרים