סוגי משכנתא

 
בשל הצורך ההולך וגובר בדרכים להנגיש דירות למחוסרי דיור, צורך הנובע בעיקר מכך שאין כמעט אזרחים שיש להם או להורים ולסבים שלהם 25-30% מערך הדירה הזולה ביותר בישראל, סכום אותו דורש הבנק הישראלי הממוצע כתנאי לקבלת משכנתא. בשל כך, גובשו מספר סוגי משכנתא אשר נגישים לפרטים שונים באוכלוסייה. להלן מפרט מלא של סוגי משכנתאות המתאפשר ללקוחות.
 

משכנתא ללא הון עצמי

יש כאן 2 דרכים להשיג משכנתא כזו אחת בלתי רשמית, תוך שימוש בכללי המשחק הקיימים והשנייה רשמית. נתחיל בבלתי רשמית. כידוע, הבנק מציע עוד עשרות סוגים של הלוואות בנוסף למשכנתא: GRACE, הלוואה לכל מטרה, הלוואה מבנק שאינו הבנק שלכם, וכד'. ניתן לצרוך הלוואה מסוג כזה מה שיגרום להעברת עשרות עד מאות אלפי שקלים לחשבון שלכם, ובמקרה כזה סניף המשכנתאות אינו עורך יותר מדי בירורים. אם אתם מגישים לו את הכסף בצורה כזו הוא עושה בירור על יכולות ההחזר שלכם, ולבסוף מאשר את המשכנתא אם הוא השתכנע שתחזירו את הכסף. הדרך השנייה להשיג משכנתא ללא הון עצמי היא דרך רשמית במסגרתה ניתן למשכן לבנק כלשהו את דירת ההורים, מה שיגרום לבנק להזרים לחשבונכם 50% משווי דירתם לצורכי נטילת משכנתא.
 

משכנתא צמודה למדד

משכנתא צמודה למדד יכולה להיות משכנתא בריבית קבועה או משכנתא בריבית משתנה. הרעיון הוא – לממש את אחוז הריבית שהובטח לכם מהבנק בהתאם למדד יוקר המחייה. אם יוקר המחייה עולה, הריבית שהתחייבתם אליה בבנק עולה בהתאם. אם יוקר המחייה יורד, הריבית יורדת בהתאם.
 

משכנתא מסובסדת

משכנתא מסובסדת הינה משכנתא משלימה למשכנתא הבנקאית הרגילה. זכאים למשכנתא זו: זוגות צעירים, עולים חדשים, רווקים בני 30+ מחוסרי דירה משלהם, משפחות חד הוריות, וכל מי שאין לו נכס על שמו ואינו מתגורר בדמי מפתח. על מנת להשיג תעודת זכאות עבורה צריך להמציא לבנק אישורים כמו תעודת זהות, תעודה מקצין העיר המאשרת כי שרתם שירות חובה בצה"ל/שירות לאומי + תקופת השירות, כתובת עדכנית, תאריכי הלידה של ילדיכם, ומידע על האחים, כולל תאריכי הלידה שלהם. בפועל, לא כל אדם המחזיק במשכנתא מסובסדת בהכרח גם רוכש את הדירה בתנאים נוחים יותר. משכנתא מסובסדת עוזרת בפועל רק למי שממילא הבנק, במסגרת ההלוואה הרגילה, השית עליו תנאים גרועים, ואז משכנתא מסובסדת מסייעת לו להתגבר על כך. יצוין כי הסתמכות על משכנתא מסובסדת בלבד ללא פנייה לבנק למשכנתא רגילה לא תסייע ביד הלווה לחסל את חוב המשכנתא.
 

משכנתא שניה

משכנתא שניה ניתנת על ידי פנייה לבנק או גוף חוץ בנקאי העוסק במשכנתאות ושם ניתן להתחייב לתשלום על הבית, כשהחיוב הזה משמש כעוגן במידה וקוראת תמורה שלא לטובתכם בבנק או בגוף שהלווה לכם את המשכנתא הראשונה. חשוב להתייעץ עם חברת ייעוץ משכנתאות על מנת לברר האם משכנתא שניה אכן תסייע לכם ביוקרי המחייה היומיומי תוך בדיקת ה היתכנות האמתית להחזיר את הכסף.

דובדבן יועצים, כתובתנו: הסיבים 24, פתח תקווה

ייעוץ משכנתאות     יועצי משכנתא     מאמרים